Ułatwienia dostępu

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Patologie w naliczaniu czynszu - PETYCJA

Patologie w naliczaniu czynszu - PETYCJA

Adwokat Grzegorz Prigan złożył petycję do Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka o zmianę w sposobie naliczania czynszu dla mieszkańców TBS Wrocław.
Petycja dotyczy praktyki naliczania czynszów w tzw. „wspólnym worku”, czyli bez dostosowania naliczeń do kosztów kredytów na daną inwestycję. Dzięki wejściu w spór z TBSem Wrocław odkryliśmy, że tak dzieje się od co najmniej kilku lat w naszym TBSie. Nikt nie poinformował nas o zmianie sposobu naliczania kredytów. Dlaczego to jest ważne – przeczytacie w artykule.

Obywatel TBS zachęca mieszkańców innych TBSów w Polsce – spróbujcie ustalić, czy Wasz TBS stosuje „wspólny worek kredytowy”, czy też nalicza koszt kredytu dostosowany do danej inwestycji i umowy kredytowej.

W obecnej petycji Grzegorz Prigan porusza również drugi istotny temat – różnicy w wysokościach czynszu dla grup uprzywilejowanych i tego, kto ponosi koszt tych przywilejów.

Prawnik reprezentujący mieszkańców TBS Wrocław, adwokat Grzegorz Prigan złożył kolejną petycję wskazującą problem mieszkańców TBS Wrocław. Z treścią poprzedniej, podpisanej przez 2549 Wrocławian, można zapoznać się tutaj: Petycja do Prezydenta Wrocławia ad TBS Wrocław 15 luty 2023

Obecna petycja czeka na rozpatrzenie. Dotyczy niesprawiedliwej metody naliczania czynszu. Każda inwestycja (blok czy osiedle stawiane w jednym czasie) to osobna umowa kredytowa TBSu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kredyt ten spłacają mieszkańcy w czynszu. Czyli wysokość raty kredytu na dany budynek/zespół budynków dzieli się na metraż mieszkań i każdemu najemcy przypada określona wartość w złotych na m2, doliczana do tradycyjnego czynszu (eksploatacji i remontowego).

Ta opłata kredytowa w czynszu jest charakterystyczna dla TBSów właśnie i każdy z nas liczył, że gdy jego blok spłaci kredyt – czynsz zmaleje o wielkość dopłaty do raty kredytu. Dlatego tak często dopytujemy: „Kiedy kredyt zostanie spłacony?”

Bardzo wielu z nas wchodząc w system TBS było zapewnianych, że po spłaceniu kredytu na dany blok (po 20-25 latach) czynsz zostanie obniżony i w końcu zrówna się z czynszami w mieszkaniach własnościowych i spółdzielczych.

Podejmowaliśmy decyzję o zamieszkaniu w TBS mając nadzieję na niższy czynsz, gdy już będziemy starsi, gdy nasze zarobki spadną w związku z przejściem na emeryturę.

Gdy w lutym 2022 roku zaczęliśmy się interesować bliżej i wspólnie tym, jak naliczane są czynsze w TBS Wrocław – okazało się, że spółka przyjęła zrównanie opłat za część kredytową w czynszu, niezależnie od tego, w jakim budynku mieszkamy, niezależnie od tego, z jaką umową kredytową związane są nasze budynki.
TBS Wrocław podzielił 4100 mieszkań ze swojego zasobu (ok. 30 osobnych inwestycji budowanych na przestrzeni wielu lat) na 3 grupy, zróżnicowane pod względem wysokości opłat. Oto jak pisali o tym w odpowiedzi na żądania kalkulacji czynszu złożone w pierwszym kwartale 2022 roku przez niemal 2 tysiące mieszkańców:

TBS Wrocław pokazał, że zrównał czynsze pomimo różnych umów kredytowych do różnych budynków. Umów kredytowych było bowiem 32 na tamten czas a zostały sprowadzone do 3 rodzajów opłat.

Pokażemy jeszcze korespondencję z mieszkańcami, którzy wnieśli o wyliczenie spłat kredytu na ich mieszkanie. Pytanie wynikało właśnie z tego oczekiwania, że po spłacie kredytu zostanie obniżony czynsz.

Odpowiedź TBSu krążyła wokół tematu. Dużo lania wody więc pokażemy tylko wycinek odnoszący się do zadanego pytania.

TBS nie rozlicza więc składników czynszu (eksploatacji, remontowego i kredytu) na daną inwestycję, zamiast tego prowadzi politykę „wspólnego worka czynszowego".

Zobaczmy jeszcze odpowiedź na pytania mieszkańców zadawane w marcu 2022 roku, gdy decydowali o złożeniu pozwów do sądu. Pytanie o to, czy czynsze spadną po spłacie kredytu – padło wprost. A jak była odpowiedź? Bardzo ciekawa. Warto się na niej na chwilę zatrzymać.

Czyli, my o chlebie – TBS o niebie. Pytaliśmy wprost – czy obniżone będą czynsze o wysokość opłaty kredytowej w nich obecnie zawartej. A oni opisali niedawno wprowadzone możliwości rozliczenia partycypacji w czynszu. Ominęli odpowiedź na wprost zadane pytanie i odpłynęli w inny temat.

CO WIĘC NAS CZEKA W TBSACH?
Wiecznie wysoki czynsz, w którym zawsze będziemy płacić stawkę kredytową.
Nawet wtedy, gdy nasz blok zostanie do BGK spłacony.

Bo jeśli mamy jedną stawkę kredytową uwspólnioną dla wszystkich dawnych i nowych mieszkańców – to oznacza, że wszyscy składamy się na koszty każdego z kredytów obecnie spłacanych.

I to jest bardzo zła informacja, zwłaszcza dla mieszkańców TBSów, które wciąż chcą budować.
Każda kolejna budowa to kolejny kredyt – droższy niż starsze kredyty.

Czynsze będą więc rosły a nie malały.

Ten sposób rozliczeń sprawia, że ciężar finansowania nowych budów TBSowych spada w większej mierze na wieloletnich mieszkańców.

I jest to sposób zapewniający spółce TBS zyski na czynszach.


W interesie wszystkich mieszkańców TBS w Polsce jest by naliczenia były transparentne i odnosiły się do konkretnego bloku/bloków, budowanych w jednym czasie i kredytowanych z jednej i tej samej umowy z BGK.

Zachęcamy mieszkańców wszystkich TBSów w Polsce by spróbowali ustalić, jak ich TBS nalicza opłaty kredytowe i szerzej czynszowe w ich przypadku – czy metodą odnoszącą do konkretnej inwestycji czy metodą „wspólnego worka”.

Petycja Grzegorza Prigana dotknęła też drugiej niesprawiedliwości w naliczaniu czynszu. TBS Wrocław wyodrębnił wśród mieszkańców jedną uprzywilejowaną grupę – tzn. seniorów zamieszkujących osiedle Nowe Żerniki. To pokazowe osiedle, po którym oprowadzane są wycieczki zagraniczne przez naszych notabli. Realizacja, za którą zarząd TBS odbierał nagrody. To 57 mieszkań dostosowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych, z punktem opieki dziennej, stołówką, opieką medyczną, ochroną i przyciskami alarmowymi dla seniorów. To też chyba jedyne miejsce na mapie osiedli TBS, w którym stworzono świetlice, w których mieszkańcy po prostu mogą się spotkać.

Image

To ci seniorzy mają najniższy czynsz (z 3ciej grupy czynszowej). I warto tu zaznaczyć, że to jedyni seniorzy mieszkający w TBS Wrocław z przywilejem – wielu innych mieszka na pozostałych osiedlach TBSu i nie ma żadnych ulg z tytułu wieku, zdrowia, emerytury. Jest to swoista dyskryminacja, niewytłumaczalna dla nas. Mecenas Prigan zwraca uwagę, że warto robić ulgi seniorom – ale nie może się to odbywać kosztem innych mieszkańców.


Poniżej pełna treść petycji do Prezydenta Wrocławia o zmianę sposobu naliczania czynszu w TBS Wrocław. Będziemy śledzić jej dalszy tok i dziękujemy mecenasowi w imieniu społeczności mieszkańców za kolejna inicjatywę na naszą rzecz!


PETYCJA z dn. 25 września 2023 r.
do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka 

Kup kawę dla ObywatelTBS

Lubisz naszą działaność? Cenisz bieżące informacje na social mediach i stronie #ObywatelTBS?
Chciałbyśmy napić się kawki z każdym z Was razem i osobno. Porozmawiać o problemach i rozwiać wątpliwości. Wiemy jednak, że to niemożliwe.
Jeśli jednak lubicie to, co robimy to zawsze możecie zostawić nam kawkę tutaj ☕

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.