Ułatwienia dostępu

Podpisuje cały kraj! Petycja do Sejmu o zmiany w TBS

Podpisuje cały kraj! Petycja do Sejmu o zmiany w TBS

Adwokat Grzegorz Prigan opracował petycję do Sejmu, w której wykazał podstawowe problemy i nadużycia systemu, znane mu jako prawnikowi reprezentującemu mieszkańców w sporach przeciwko TBS Wrocław. Mieszkańcy TBS z różnych miast Polski organizują się zbierając podpisy poparcia na drukowanych listach. Liderzy społeczności z różnych miast łączą siły. To nasz czas, nasze okienko szansy. To nasz Ruch Mieszkańców TBS. Akcja ruszyła w sobotę w południe a już się dzieje. Mieszkasz w TBSie? Napisz do nas, łączymy siły.

Petycja do Sejmu autorstwa adwokata Grzegorza Prigana została już złożona do Marszałek Sejmu. Opisuje patologiczne funkcjonowanie TBSów w różnych wymiarach i stawia 6 postulatów do pilnej zmiany ustawy. Mieszkańcy TBSów, po zapoznaniu się z jej treścią, postanowili poprzeć ją w całości swoimi podpisami. W sobotę 4 marca w samo południe uruchomiliśmy dział PETYCJA na naszej stronie i akcję promocyjną w serwisach społecznościowych. 

Akcję otworzyliśmy rozmową z autorem petycji: 
https://www.obywateltbs.pl/petycja/rozmowa-z-adwokatem-grzegorzem-priganem 

Poparcie dla petycji wyraził też drugi z prawników reprezentujących mieszkańców Wrocławia w sprawie o podwyżkę – radca prawny Marcin Zatorski.

Image
Image
Image

Wiemy już, że ruszyła organizacja zbiórek podpisów we Wrocławiu, w Poznaniu, w Toruniu, w Warszawie, w Krakowie, w Tarnobrzegu, w Lublinie i innych mniejszych miejscowościach.

Napisz do nas, jeśli mieszkasz w jakimkolwiek TBSie w Polsce Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – połączymy siły, wyjaśnimy, podpowiemy. Zmiana ustawy o TBS jest szansą na zmianę naszego zagrożonego losu najemcy w TBS.

We Wrocławiu precyzyjnie w sobotnie południe na wszystkie osiedla zasobu TBS Wrocław wyruszyli aktywni mieszkańcy zawieszając plakaty o petycyjnej akcji. Mieszkańcy zamieszczają na nich nawet odręczne prośby do TBS i personelu sprzątającego o nieusuwanie plakatów. 

Liderzy Brochowa, jednego z trzech największych skupisk TBSowych w poniedziałek organizują spotkanie dla mieszkańców zasobu TBS. Będą wyjaśniać postulaty, będzie możliwość udzielenia swojego poparcia przez podpis oraz możliwość wzięcia list i zebrania kolejnych podpisów. Na Stabłowicach i w Leśnicy – w dwóch kolejnych największych osiedlach TBSowych – ustalono miejsca wyłożenia i odbioru list z podpisami. Pytajcie nas - ObywatelaTBS na priv. Zakrzów również spotyka się w najbliższy czwartek.

Trwają pierwsze spontaniczne akcje zbiórek podpisów. Koordynatorzy osiedli dostosowują zbiórki do wielkości osiedla i możliwości terenu. Pomimo trudnej pogody udało się zawiesić informacje o petycji w niemal każdej klatce TBSowych bloków. 4100 mieszkań zlokalizowanych po wielu odległych punktach miasta jest wyzwaniem, ale kontakty powstałe rok wcześniej przy solidarnym buncie przeciwko podwyżkom, pomagają i teraz. Osoby chętne do wsparcia nadal są mile widziane: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na naszym FB. Na pewno będą kolejne spotkania i inicjatywy, miejsca odbioru czystych druków i podpisanych list. Czytajcie nas na FB i tutajJak i gdzie podpisać petycje?

Image
Image

Wraz z petycją do Sejmu Wrocławianie zbierają również podpisy poparcia pod petycją do Prezydenta Sutryka.

Image

W Krakowie, Adam Mildner, który kilka dni temu zorganizował protest mieszkańców 11 prywatnych TBSów i konferencję prasową oraz przygotował grunt do – miejmy nadzieję – uchwalenia rezolucji Rady Miasta Krakowa wzywającej władze do zmiany ustawy, również zorganizował ludzi i miejsca do zebrania poparcia pod petycją Grzegorza Prigana.

Image

Mieszkańcy Poznania, których pozwy właśnie wpływają do sądu, wciąż mocno poruszeni niedawną kolejną wysoką podwyżką czynszu, imponują swoim zorganizowaniem. Ich bunt zaowocował między innymi wybraniem koordynatorów osiedli i teraz dzięki temu szybko zorganizowali harmonogram dyżurów do zbiórki podpisów w wielu lokalizacjach.

Image

W Toruniu organizacją zajął się jeden z mieszkańców, który zgromadził grono zainteresowanych i w niedzielę odbyło się zebranie robocze. Ustalają sposób działania.

W Warszawie w niedzielę odbyła się pierwsza zbiórka podpisów i będą kolejne. Trwają ustalenia w kolejnych miastach.

Zapraszamy do kontaktu dziennikarzy – ta petycja to wyraz buntu mieszkańców systemu budownictwa społecznego, jaki rozlewa się po Polsce od roku. Przybiera na sile. Już 10 TBSów ma założone sprawy przez swoich mieszkańców o zasadność podwyżki czynszu. Kolejne 7 TBSów jest zagrożonych pozwami – mieszkańcy spotykają się i rozmawiają z prawnikami. Kolejna fala spraw sądowych nadejdzie w związku z naliczaniem opłat nienależnych, niezgodnie z przepisami prawa i wbrew interpretacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Spółki TBS przyzwyczaiły się do bezprawnych działań, ale mieszkańcy podnieśli głowy, zsolidaryzowali się i zaangażowali prawników do obrony swoich praw. Oczekujemy zmiany ustawy – bo to jej wady wpływają na bezkarną dowolność działań spółek TBS, które uderzają w mieszkańców i ostatecznie zagrożą bezdomnością. Wielkie pieniądze, jakie są w tym systemie, zapowiadają emocjonującą walkę i w sądach, i w parlamencie.

Image
kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.