Ułatwienia dostępu

Jak to się wszystko zaczęło?

Jak to się wszystko zaczęło?

Problemy mieszkańców z zarządami TBSów mają swoją długą historię. W 2016 roku mieszkańcy TBS Grudziądz wytoczyli swojej spółce dwie sprawy sądowe, obie wygrali. Od 4 lat mieszkańcy TBS Mieszkanie Naszych Możliwości w Warszawie toczą różne potyczki ze swoim prywatnym TBSem. Do tej pory mieszkańcy walczyli z TBSami indywidualnie lub grupowo, ale lokalnie. 2022 rok stał się rokiem przełomu, w którym zaczęła kiełkować ponadlokalna współpraca społeczności mieszkańców TBS.

Rok temu, pod koniec lutego, dostaliśmy we wrocławskim TBSie horrendalne podwyżki czynszów. Już w kwietniu 2022r. ok. 1750 osób złożyło pozwy do sądu celem zaskarżenia podwyżki. W ślad za nami poszły inne duże miasta w Polsce: Toruń, Kraków, Warszawa, Tarnobrzeg i Poznań. Krajowa Rada Mieszkańców TBS, powstała w 2021 roku, edukowała na temat praw mieszkańców i możliwości wynikających z drogi sądowej.

W chwili obecnej mieszkańcy poniższych TBSów są już w sporze sądowym ze swoimi spółkami:

1. TBS Wrocław
2. TBS Mieszkanie Naszych Możliwości Warszawa
3. Toruński TBS
4. TBS Warszawa – Północ
5. TBS Warszawa – Południe
6. TBS Marki Warszawa
7. Tarnobrzeski TBS
8. TBS Budostal 3 Kraków
9. TBS Fronton 2 Kraków
10. TBS Kraków Kliny-Zacisze
11. Poznański TBS

Wiemy o kolejnych 5 TBSach, które niebawem mogą spodziewać się pozwu o niezasadność podwyżki.
Poza tym, mieszkańcy pozywają swoje TBSy o naliczane przez lata opłaty nienależne.

W czerwcu 2022r. powstał informacyjny portal #ObywatelTBS celem edukacji i bieżącego informowania mieszkańców. Filmy na kanale YouTube szybko zyskały popularność, a strona zaczęła docierać do mieszkańców całej Polski. W międzyczasie zaczęliśmy kooperację ze Stowarzyszeniem Partycypantów i Najemców NASZ BLOK wciąż myśląc o możliwościach zmian w ustawie i poprawie przyszłości mieszkańców TBSów w całej Polsce.

Wiedzieliśmy od dawna, że ustawa o TBS jest pełna kontrowersyjnych zapisów i luk prawnych wykorzystywanych nagminnie przez zarządy TBSów. To doprowadziło do patologii systemu, który wciąż pozostaje bez żadnej zewnętrznej czy społecznej kontroli.

Społeczny bunt zaczął narastać w całej Polsce, co doprowadziło do stworzenia ogólnopolskiego Ruchu Mieszkańców TBS. Jednocześnie powstało równolegle kilka petycji miejskich: w Poznaniu i Krakowie.

Image

W tym samym czasie jeden z wrocławskich prawników - adwokat Grzegorz Prigan z Kancelarii Laurifer Adwokaci (http://laurifer.pl/) nie mógł pogodzić się z brakiem wsparcia dla mieszkańców TBSów i stworzył petycję do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Swoje motywy wyjaśnia na wspólnej z Obywatelkami TBS rozmowie.

Celem Ruchu Mieszkańców TBS jest poprawa pozycji mieszkańców TBS wobec bezkarnej swobody postępowania spółek TBS - poprzez poważne zmodyfikowanie ustawy o TBS. Chcemy by została napisana od nowa. Tym razem, strona mieszkańców domaga się aktywnego pełnego, nie fasadowego, udziału w jej tworzeniu.

Image
kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.