Ułatwienia dostępu

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Nietransparentność systemu i bierność instytucji

Nietransparentność systemu i bierność instytucji

Spółki TBS działają nieprzejrzyście, zazwyczaj odmawiają dostępu do informacji publicznej - pokazujemy 2 wyroki WSA z Wrocławia, przegrane dla TBS Wrocław. Nie zmieniły one jednak podejścia. Związane ręce mieszkańców widać również na przykładzie prośby o interwencję Rzecznika Finansowego w sprawie kredytów Alicja-BIS (publikujemy pisma), reakcji NIK (publikujemy odpowiedź), ale również wyniki 2 kontroli NIK z 1998 roku i 2010 roku - późniejszych nie było). Odmawiały reakcji RPO, RIO i często prokuratury. Dodajemy uzyskaną odpowiedź z MRiT wskazującą brak zainteresowania państwa stworzonym systemem wyposażającym spółki w sposób preferencyjny w mieszkania. 
Wyrok WSA - przegrana TBS Wrocław z 24 stycznia 2023r.
TBS Wrocław stworzył tajną przez lata Radę Programową, która nie pochwaliła się żadnymi efektami swojej pracy, ani nawet swoim istnieniem. Była możliwością zarobkową dla politycznych przyjaciół. Rozwiązano ją tuż po ujawnieniu. Posłanka Małgorzata Tracz usiłowała wytropić więcej informacji o działaniach i składzie Rady - wiele jednak pozostało tajemnicą.
W związku z odkryciem patologicznych kredytów, nazwanych przez nas Alicja-BIS, poprosiliśmy o interwencję Rzecznika Finansowego. O kredytach tych pisaliśmy w artykule: Mieszkańcy TBS w pułapce niespłacalnych kredytów BGK
Wyrok WSA przegrany przez TBS Wrocław z 15 grudnia 2022r.
Jedyna z serii umów sponsorskich TBS Wrocław z koszykarskim Śląsk Wrocław, którą udało się wydobyć na wniosek prawnika mieszkańców. Opiewa niemal na milion zł, jednak sponsoring drużyny odbywał się przez 4 lata, aż do buntu mieszkańców.
Odpowiedź Rzecznika Finansowego, niestety odmowna. Bo nie jesteśmy stroną w umowie kredytowej. Choć jesteśmy jej płatnikami a nawet czasem w umowie najmu podpisujemy gwarancję zabezpieczenia spłaty.
Odpowiedź NIK na wniosek adwokata Grzegorza Prigana o wszczęcie kontroli w TBS
Informacja o wynikach kontroli funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego z 2010r.
Wyniki kontroli NIK z 1998 roku. W tym jeden z ważkich wniosków NIK: "Zadaniem ustawowym TBS jest budowa mieszkań na wynajem, w związku z czym pobieranie od najemców wkładów mających cechy własnościowych udziałów jest niedopuszczalne."
Wniosek ObywatelaTBS do MRiT o informację publiczną. Grudzień 2023r. Chcemy się dowiedzieć, ile państwo wie o systemie TBS.
Odpowiedź MRiT pokazująca brak wiedzy państwa na temat spółek TBS, struktury mieszkaniowej, sytuacji mieszkańców, itd.

Kup kawę dla ObywatelTBS

Lubisz naszą działaność? Cenisz bieżące informacje na social mediach i stronie #ObywatelTBS?
Chciałbyśmy napić się kawki z każdym z Was razem i osobno. Porozmawiać o problemach i rozwiać wątpliwości. Wiemy jednak, że to niemożliwe.
Jeśli jednak lubicie to, co robimy to zawsze możecie zostawić nam kawkę tutaj ☕

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.
KRS   0001088706
NIP   8943230752
REGON   527952445