Ułatwienia dostępu

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Zarząd TBS Wrocław znika. 2549 podpisów pod petycją o zmiany w spółce

Zarząd TBS Wrocław znika. 2549 podpisów pod petycją o zmiany w spółce

Dzisiaj prezydent Wrocławia Jacek Sutryk „nie przedłużył kadencji” zarządowi. Spółka pozostanie chwilowo bez zarządu, obowiązki prezesa będzie pełnił Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Adamski. Nowego prezesa ma wyłonić konkurs. Oczekujemy współdecydowania w procesie reorganizacji spółki. Pod petycją adwokata Grzegorza Prigana do Prezydenta Wrocławia podpisało się dotąd ponad 2,5 tysiąca osób. To najlepszy moment by w końcu realnie włączyć mieszkańców we współdecydowanie. Liczymy na odwagę Prezydenta i czekamy na zaproszenie!

To już druga zmiana w zarządzie TBS Wrocław w ciągu 4 miesięcy. 1 grudnia 2022 roku zarząd opuścił prezes Marcin Kij i wiceprezes Paweł Inglot, który nadal zeznaje jako świadek w procesach sądowych z mieszkańcami.

W dniu dzisiejszym swoje stanowiska stracili Marek łapiński – wiceprezes od 2019 roku, radny sejmiku oraz całkiem nowy prezes, pracujący w spółce od 4 miesięcy Aleksander Dychała. W informacji o zmianach wiceprezydent miasta Jakub Mazur wymienia same sukcesy,  o czym przeczytamy na stronie spółki. Nie wspomina o żadnych problemach TBSu. Tymczasem sąd (1755 mieszkańców złożyło pozwy rok temu) wydaje kolejne postanowienia o wejściu biegłego sądowego.

Wspomniane wśród listy sukcesów zdecydowane zwiększenie nakładów finansowych na remonty, naprawy i konserwacje do blisko 10 mln w 2022 roku” – to naprędce pompowane przez spółkę koszty konieczne do przekonania sądu, że podwyżka od 1 czerwca 2022r. była konieczna.

Wśród tych kosztów znajdziemy wymianę kotłowni dla 590 rodzin w sezonie zimowym, czyli wtedy, gdy tego się absolutnie nie robi. Zaowocowało to brakiem ogrzewania i ciepłej wody, wtedy gdy były bardzo potrzebne. W tych 10 milionach jest też masowa wymiana sprawnych drzwi do klatek czy ekstremalnie drogie nowe wiaty śmietnikowe. Ciekawym jest, ile na remonty spółka wydawała w poprzednich latach?

Ani wiceprezydent, ani spółka nie wyjaśniają decyzji o zakończeniu współpracy z obecnym zarządem. Informacja prasowa wygląda wręcz zabawnie: zamiast wyjaśnienia - opis pasma sukcesów. Skoro jest tak dobrze – to czemu zarząd zniknął?

Jednocześnie od marca 2023 roku mieszkańcy TBS Wrocław w ramach własnych inicjatyw i sposobów zbierają podpisy poparcia pod petycją adwokata Prigana. Nie tylko tą kierowaną do Sejmu o zmianę ustawy, ale i drugą – kierowaną do Prezydenta Wrocławia o restrukturyzację spółki.

Link do petycji do Prezydenta Wrocławia: https://www.obywateltbs.pl/petycja/petycja-do-prezydenta-wroclawia 

Petycja została złożona 15 lutego 2023r. i DO TEJ PORY NIE ZOSTAŁA OPUBLIKOWANA W BIP! A zgodnie z prawem - powinna! Pod artykułem publikujemy pismo wysłane przez adw. Grzegorza Prigana informujące o zebranych do wglądu podpisach poparcia wraz z przykładowymi kopiami list. 

Image

Do tej pory zebrano 2549 podpisów osób popierających zawarte w petycji do Prezydenta Wrocławia postulaty. Odwołanie obecnego zarządu i decyzja o ogłoszeniu konkursu na nowego prezesa współbrzmi z częścią postulatów petycji. Mamy więc nadzieję, że tym razem Prezydent Jacek Sutryk nie ograniczy się do zmian kosmetycznych, wizerunkowych w spółce TBS, ale postąpi zgodnie z wolą mieszkańców i zaprosi nas do współtworzenia tych zmian. Na przykład, do współdecydowania o wyborze nowego prezesa w procedurze konkursowej.

Kolejnym krokiem, na który liczymy będzie desygnowanie do Rady Nadzorczej przedstawicieli wybranych przez mieszkańców spośród mieszkańców. Statut spółki stanowi o możliwości 6-osobowej Rady, w tej chwili członków Rady jest trzech.

Demokratyzacja i uspołecznienie spółki jest koniecznym krokiem w kierunku uzdrowienia sytuacji. To nie są rozwiązania, jakich w Polsce dotąd nie ma. Na przykład TBZ Zgierz posiada w 3-osobowej Radzie Nadzorczej przedstawiciela mieszkańców.


Liczymy na odwagę podjęcia nowych rozwiązań. Przez rok udowodniliśmy, my mieszkańcy, swoim zaangażowaniem i determinacją, że nie można nas zadowolić i uciszyć powierzchownymi, manipulacyjnymi działaniami. Oczekujemy głębokiej reformy spółki TBS Wrocław przy naszym udziale. Czekamy na zaproszenie nas do rozmów.

Kup kawę dla ObywatelTBS

Lubisz naszą działaność? Cenisz bieżące informacje na social mediach i stronie #ObywatelTBS?
Chciałbyśmy napić się kawki z każdym z Was razem i osobno. Porozmawiać o problemach i rozwiać wątpliwości. Wiemy jednak, że to niemożliwe.
Jeśli jednak lubicie to, co robimy to zawsze możecie zostawić nam kawkę tutaj ☕

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.
KRS   0001088706
NIP   8943230752
REGON   527952445